Ve dnech 4. a 5. června jsme se zúčastnili již 9. ročníku prestižní konference spojovacího vojska v Lipníku nad Bečvou, kde jsme přímo v polních podmínkách prezentovali několik zajímavých výzkumných a vývojových trendů, na kterých aktuálně pracujeme a které dále rozvíjíme. Vše bylo tematicky podřízeno aktuálním požadavků Armády České republiky v oblasti budování a výstavby míst velení, což bylo také jedno z nosných témat konference.
Společnost TATRA DEFENCE VEHICLE prezentovala zcela novou v Česku vyvinutou a vyrobenou podvozkovou platformu TADEAS postavenou na podvozku TATRA FORCE 3. generace ve verzi 6×6, která je určena pro zástavbu různých technologických a elektronických zařízení a komponent pro mobilní části míst velení.
Vozidlo TADEAS bylo vybaveno chytrým kamerovým systémem od společnosti RETIA, který zajišťoval ochranu blízkého okolí samotného vozidla. Pro podporu výcviku, servisu a oprav vozidel byla prezentována technologie chytrých brýlí LUMNIO od společnosti POCKET VIRTUALITY. Tato technologie využívá digitální podobu dokumentace pro podporu obsluh vozidel.
Společnost EXCALIBUR INTERNATIONAL prezentovala drony různých kategorií, které jsou určeny k ochraně perimetru vybudovaných míst velení a v neposlední řadě jsou integrovány do vozidel pro jejich ochranu a rozšíření průzkumných schopností. Pro ochranu míst velení bylo prezentováno vozidlo HECTOR od společnosti EXCALIBUR ARMY s dálkově plně ovládanou zbraňovou stanicí.
Společnost UP VISION prezentovala software MES, který je určen pro podporu rozhodovacího procesu míst velení. Součástí dynamické ukázky bylo zapojení bezpilotních prostředků s využitím komunikačního prostředí 5G sítí přímo v prostředí Armády České republiky. Technologický směr v oblasti autonomnosti vozidel byl demonstrován společností TATRA TRUCKS, která ve spolupráci s Vysokou školou báňskou Technickou univerzitou Ostrava, prezentovala v rámci dynamické ukázky projekt Autonomní TATRA. Komunikační propojení samotného vozidla s pracovištěm dálkového ovládání využívalo komunikační prostředky používané v Armádě České republiky v rámci architektury Systému taktických rádiových komunikací.
Společnost TATRA DEFENCE SYSTEMS integrovalafunkcionalitu všech námi prezentovaných společností s tím, že dále
demonstrovala schopnosti integrace komunikačních a informačních systémů do vozidel, integraci a kooperaci s bezpilotními prostředky a nasazování pokročilých a disruptivních technologií do vozidel. Celkově jsme zaznamenali kladné ohlasy nad prezentovaným záběrem, kterým se v rámci CSG zabýváme pro podporu a naplňování aktuálních potřeb Armády České republiky v oblasti budování a výstavby míst velení.